SUNSET - Haberler - KENDİ ENERJİSİYLE AYDINLANAN İLK MAĞARA ÖZELLİĞİNE SAHİP ALTINBEŞİK MAĞARASI SİSTEM KURULUMU TAMAMLANDI...... - SUNSET Dünya'nın Gelecekteki Enerjisi

KENDİ ENERJİSİYLE AYDINLANAN İLK MAĞARA ÖZELLİĞİNE SAHİP ALTINBEŞİK MAĞARASI SİSTEM KURULUMU TAMAMLANDI......


                      

Tüm solar sistem enerji üretimi temini ve tesis işi Sunset Enerji Sistemleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılan, Projesi Antalya İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) desteğiyle ışıklandırılması yapılan İbradı İlçesi Ürünlü Köyü Altınbeşik Mağarası yeni ve modern görüntüsüyle ışıl ışıl parlıyor.

Altınbeşik Mağarası tamamen güneş enerjisiyle elde edilen enerji ile aydınlatılırken bu yöntem Türk ve dünya mağaracılık alanında da örnek gösterilmeye aday. Bugüne kadar mağaralar genellikle yüksek gerilim üzerinden aktarılan güç ile aydınlatılırken, Altınbeşik Mağarası kendi enerjisiyle hem su altı hem su üstü hem de çevre aydınlatmasını birlikte yapıyor.
 

Mağaranın aydınlatılmasında 24 adet PX300 güneş panelinden yararlanıldı ve kendi enerjisiyle aydınlatılan ilk mağara oldu. Kullanılan led ve armatürlerin ışık şiddeti mağaranın özelliği dikkate alınarak belirlendi.

Bölgenin dokusuna uygun konuşlandırılan güneş panellerinden yaklaşık 9 KW elektrik elde edilirken mağara içerisine yerleştirilen 22’si sualtında, 23’ü su üstünde ve yürüyüş yolunda 13 adet kaya görünümlü toplam 58 led günlük ortalama 1,5 – 2 KW elektrik tüketip diğerini akülerde biriktirebiliyor. Kurulan sistemin bir parçası olan aküler 20 günlük enerji stoku yapabiliyor.
 Güneş enerji sistemi ve mağaranın aydınlatılması işi 45 gün de tamamlanarak hizmete girdi. 

Sunset Enerji tarafından Altınbeşik Mağarası Aydınlatma Sisteminde, 1 Adet prefabrik kabin, 24 adet PX300 güneş paneli, 24 adet akü, 2 adet invertör, 1 adet x-thender, 1 adet x-thender kontrol ünitesi, 1 adet jeneratör, 22 adet su altı led, 23 adet su üstü led, 13 adet (kaya görünümlü) yürüyüş bandı led, 2 adet flöresan led (çakdak için), 2488 metre su altı kablosu, çardak da 2 kw ac-dc trafo, 1 adet transfer panosu, 1 adet yürüyüş yolu trafosu kullanıldı.

 

Görüntülenecek alt başlık bulunamadı

Resimler:SUNSET - Haberler - KENDİ ENERJİSİYLE AYDINLANAN İLK MAĞARA ÖZELLİĞİNE SAHİP ALTINBEŞİK MAĞARASI SİSTEM KURULUMU TAMAMLANDI......

SUNSET Enerji Sistemleri San. ve Tic. Ltd.Şti. | http://www.sunsetenerji.com.tr